„Igazából senki sem hal meg. Érdekel, miért? Ezentúl is ott élsz mindenkiben, aki valaha is ismert téged, akire hatottál, nem számít, mennyire. Beszélnek majd rólad, sosem felejtenek el, mert sosem mész el…, sosem fogsz meghalni; ugyanis szerettek és szerettél.”
(Szellemekkel suttogó című film)
A Kabay János által alapított Alkaloida Vegyészeti Gyár dolgozói körében, Tiszavasváriban és vegyészet berkekben igazán ismert, elismert és kellően méltatott Kabay János jelentősége. Az Alkaloida beszerzési-és logisztikai menedzsere, Sotkó Gyula úr ötlete és felkérése nyomán azonban 2014 januárjától több olyan kezdeményezés is elindult, amelyek-változatos eszközrendszerrel és több szinten is -, azt a célt szolgálják, hogy az országos ismertség tekintetében is élénken és lehetőleg alapműveltségi szinten bekerüljön a köztudatba a sikerei csúcsán elhunyt fiatal zseni példaértékű élete és a világ egészségügyét máig meghatározó találmány-rendszerének ismerete. Ennek okán bízta meg Sotkó Gyula úr a honlapot is elkészítő és szerkesztő szakértőt, Kocsi Erikát azzal az életművet tanulmányozó, alapos és a hagyatékot értő módon feldolgozó munkával, melynek lényege a Kabay életmű új szemléletű áttanulmányozásával elvégezni a Kabay-módszer hungarikummá nyilváníttatási folyamatát. Az e célt szolgáló kutató munka, a képi, tárgybeli információhordozók, archivált filmfelvételek, eredeti dokumentációk és levelezés, valamint a terjedelmes kapcsolódó szakmai irodalom és érintőleges tanulmányok feldolgozása, mélyinterjúk készítése az életmű értő gondozóival, valamint a fő hungarikum pályázati anyag elkészítése és a több lépcsős folyamat végig vitele 2014 januárja óta folyamatosan zajlik. A munka célja tehát: Kabay János magyar feltaláló életművének hungarikummá nyilvánítása, az életével, találmányával, munkásságával kapcsolatos összes fellelhető anyag, dokumentum, tárgyi hagyaték rendszerezése és az életmű modern szemléletű felfrissítése, a generációk öregedésével kikopó Kabay-hagyaték élénk és mai elevenségű beépítése a fiatalabb generációk tudatába és a nemzeti köztudatba. Ezen értékmentő munka eredményességi fázisai:
- 2014. április 28-ra beadtunk egy 43 oldalas pályázati anyagot a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Értéktárba, mely nyomán Kabay-módszer néven az értéktár májusi keltezéssel felvette a találmány-rendszert a megyei értékek sorába. Ezzel a magyar értéktár háló 1. lépcsőfokán túllépve jogosulttá vált az életmű arra, hogy továbbajánljuk a Magyar Értéktár felé.

- 2014 augusztus 11-én beadtuk az újabb, magasabb szinten megcélzó pályázati anyagot a Magyar Értéktár felé Kabay-módszer néven. A most születő Hungarikumok Főosztálya várhatóan szeptemberben dönt arról, hogy bekerülhet-e a Kabay-módszer kiemelt nemzeti értékként a Magyar Értéktárba. Bízunk a pozitív döntésben.
- Amennyiben ez megtörténik, továbbajánlható a Kabay-módszer a hungarikum-piramis csúcsa felé és beadható egy pályázat a „hungarikum cím”megszerzéséért. Ez munkánk végcélja, mert úgy gondoljuk, hogy a 2012-es hungarikum törvény szempontrendszerének megfelelő a Kabay-módszer, a pályázat szövegéből idézve: „A múlt századi találmány a magyarságban rejlő szellemi és anyagi értékteremtés egy ugyanolyan példája, mint Szent-Györgyi Albert vagy Széchenyi István munkássága, csak más területen. A magyar ország-márka rangjának és a magyar nép identitástudatának emelése, s a nemzetközileg is elismert hazai szegmensű komoly értékmentés szempontjából is mind hazai irányban, mind pedig a nagyvilágba kitekintve kiemelkedő jelentősége van Kabay-módszer néven elhíresült magyar vegyészeti felfedezésnek, mely forradalmi erejű volt a gyógyszeriparban." Az értékalapú nemzeti összefogás és helyes, pozitív nép-öntudat meghatározó eleme ez a komoly büszkeségre okot adó találmány. Magyarország határain belül és a határokon túl a magukat magyarnak való és magyarságukra büszke egyéneket összefogó szellemi érték ez – a világ egészségügyét meghatározó és átható – kutatói eredmény. Kabay János tudományos munkássága a szakmai körökben világhírű, elévülhetetlen és nemzeti, nemzetközi rangú helyi érték is egyben, tehát igazán méltó a hazai értéktár-hálóban történő elhelyezésre. Legigazibb ismerője és kutatótársa Dr. Kelp Ilona adja vissza mindezt a legérzékletesebben:„Kevés embernek adatik meg, hogy alkotni tudjon, hogy újat teremtsen, és ezzel megkönnyebbítse, megváltoztassa százak életét maga után.” Neki megadatott még az is, hogy embermilliók életét befolyásolja találmányával, nekünk pedig megadatik a lehetőség, hogy mindezért kellőképpen méltassuk őt hungarikumként tisztelve felfedezését, a Kabay-módszert, beépítve azt a magyar emberek érték-tudatába. Nagyon fontos mindez a magyarság „mentális jó közérzete”kapcsán is, hiszen ez az ország nagyon sok világsorsot meghatározó találmányt adott az emberiségnek, s ez is egy közülük, melyet érdemes ily módon is méltatni és tisztelni.”

- A pályázat megalapozott beadásához szükséges alapos, értő és érző lelkületű kutató munka során merült fel a gondolat a pályázatot inspiráló Sotkó Gyula és a pályázatot elkészítő Kocsi Erika fejében, hogy – mivel csupán az idén, 2014-ben elhunyt ifj. Kabay János műve az egyetlen nem szakmai indíttatású antológia Kabay Jánosról a magyar könyvpiacon –, ezért érdemes és hiánypótló jelleggel értékes lehetne egy friss szemléletű,mégis autentikus feldolgozásból táplálkozó Kabay-könyv elkészítése,mely már íródik, s melynek részleteiről a szintén e célból létrehozott Facebook oldalunkon folyamatosan tájékozódhatnak az érdeklődők, s Kabay-méltatók:
Kabay János magyar feltaláló életművének mai méltatása

Úgy véljük ugyanis, hogy Kabayt, a folyton újra törő, az ismeretlen határait kutató elmét „a világ zaja soha nem háborította volna”, ha nem bánt volna vele oly keményen és mostohán, ám a megpróbáltatásokat inspiráló kihívásnak érző tudós elme mégis elemében érezte magát a kutatást, új utak felfedezését találó közegben, s ez is közvetítendő, és minta értékű a mai generációk számára. Azt gondoltuk, hogy nem csupán a találmányok, hanem a küzdő szellem és a kitartás szempontjából is méltó példakép a mai magyarság élénkebb tudatba emeléséhez, épp ezért aktuális, hogy mai szemlélettel feldolgozó könyv épüljön az életművére.

A szerzők tervei szerint 200-300 oldalszám közötti terjedelmű, élvezetes és igényes stílusú most születő alkotás a méltatás mellett a mai korok számára is inspiráló jellegű munka lesz. Kimondott és nemes célja e munkának, hogy a magyar társadalom minél szélesebb rétege, sőt, a fordítás után a világ olvasó, és értő közönsége is tudja, ki volt Kabay János, a morfingyárás magyar atyja, 1937 Nobel-díjra esélyes magyar kutató zsenije.
Amennyiben bárki úgy érzi, hogy tud és akar azonosulni a könyv formájában is életet kapó értékmentő szemlélettel, s szeretne aktívan hozzátenni valamit a Kabay Jánosról szóló könyv megszületéséhez, az értékmentő céllal született -Tiszavasvári Szentmihály Szociális Szövetkezet külön erre a célra elkülöníttet technikai számlájára-
10402685-50526681-70891026
tudja eljuttatni az erre szánt szponzorációt nekünk, mely összegeket a könyv kiadásának, nyomdai költségeinek és hatékony piaci bevezetésének finanszírozására fordítunk, ezért az elkülönített számla. Igény esetén szponzori szerződést tudunk készíteni, hisz a könyvben a támogató cég, magánszemély igény szerint megjelenítheti magát, ami ismertségét növelheti egy országos érdekeltségű, komoly figyelemre számot tartó ügyet támogatva. A nemes munka mindenképp elkészül, ám annak menetét nagyban megkönnyíti és gördülékenyebbé teszi mindenfajta szponzoráció, segítség, hiszen eddig minden munkafolyamatot önköltségből álltunk. Természetesen a könyvben minden támogatónak név szerint is köszönetet mondunk.
Köszönjük!
Az élet ugyan furcsa és morbid kegyetlenséggel fosztotta meg Kabay Jánost értelmetlen, 1936-ban bekövetkező korai halálával a világhírnévtől, ám az utókor a sokfajta emlékező méltatás mellett ilyen módon is rehabilitálhatja Őt újra és újra eleven „fénysugárként”építve be a felejtés áramlatával dacolva a méltató emberi emlékezetfolyamba, hiszen épp a múlt ilyen nagy elődei és példái hatnak a legpozitívabban a jelen gondolkodó és jó szellemű magyarságának tudatára, és befolyásolják pozitívan a jövőt. A múlt-jelen és jövő összefonásának különösen értékes, különleges kezdeményezése tehát Kabay János magyar feltaláló életművének mai méltatása a modern világ eszközeivel:
- a hungarikummá nyilvánítási pályázati munkafolyamattal
- jelen honlap elkészítésével és folyamatos frissítésével
- a Facebook oldal elkészítésével és igényes gyarapításával, a modern közösségépítéssel a régi hagyományokat és a virtuális világ eszközeit összekapcsolva
- az új Kabay-könyvvel, mely a tervek szerint még az idén-2014-ben- megíródik
Philip Zimbardo szerint: „Az idő víz, mely tudatunk áramlását mozgatja.” Nem szabad engednünk, hogy ez az áram elsodorja tőlünk ennek a sokat küzdő, elképesztően kitartó és hihetetlen, az addigi tudományos elképzeléseket felülíró ifjú magyar feltalálónak a példaértékű életét. Az idő áramát tudatosan mozgatva a fenti eszköz rendszerrel „visszafolyatjuk” a köztudatba a generációk öregedésével feledésbe merülő kutató életét, munkáját. A klasszikusan emlékező megoldások mellett tehát az életmű új lendületű, értékmentő, felelősségteljes feldolgozása zajlik, melynek egyik felületén jár most a Kedves Érdeklődő!